Tu jesteś   /   Strona główna / O szkole   /   Tradycje szkoły

Tradycje szkoły

 TRADYCJE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 54 W POZNANIU
 1. PASOWANIE NA UCZNIA
 2. DZIEŃ PATRONA JANA KASPROWICZA
 3. MEDAL PRIMUS INTER PARES
 4. UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE I ORAZ II ETAPU EDUKACYJNEGO
 5. DRZWI OTWARTE
 6. PREZENTACJE TALENTÓW UCZNIOWSKICH KLAS I-III ORAZ IV-VI
 7. DZIEŃ PAPIESKI
 8. MIKOŁAJKI KLAS „0”  ORAZ I-III
 9. JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE
 10. MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ
 11. POWITANIE WIOSNY
 12. FESTYN/PIKNIK
 13. ZIELONA SZKOŁA
 14. WYCIECZKI KLASOWE
 15. BAL ÓSMOKLASISTY

 

1. PASOWANIE NA UCZNIA

Każdego roku jesienią najmłodsi uczniowie przyjmowani są do społeczności szkolnej. Pasowania na ucznia dokonuje dyrektor szkoły poprzez położenie na ramieniu adepta ogromnego ołówka, symbolu rozpoczynającej się drogi edukacji. Uczniowie klas „0”  oraz pierwszych wraz z wychowawcami przygotowują występy artystyczne, bawią się, radują, by wesoło rozpocząć ten najważniejszy etap życia. W tym niezwykłym momencie najmłodszym towarzyszą zaproszeni rodzice, dziadkowie i przyjaciele.

2.  DZIEŃ PATRONA SZKOŁY JANA KASPROWICZA

12 grudnia przypada dzień narodzin Jana Kasprowicza. Co roku w okolicach tej daty społeczność Szkoły Podstawowej nr 54 w Poznaniu obchodzi Dzień Patrona. Święto to przybiera różne formy, zawsze jednak związane jest z poznawaniem życiorysu poety oraz jego twórczości. Szczególnie ważnym punktem obchodów rocznicy urodzin poety jest edycja tomiku wierszy uczniowskich.

3. MEDAL PRIMUS INTER PARES

Od roku szkolnego 2006/20007 uczniowie kończący I i II etap edukacyjny otrzymują ufundowany przez Radę Rodziców, a przyznawany przez Radę Pedagogiczną, brązowy i srebrny medal PRIMUS INTER PARES. Trofeum to otrzymują uczniowie za szczególne zasługi i osiągnięcia.

4. UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE I ORAZ II ETAPU EDUKACYJNEGO

Kolejne etapy edukacyjne to kolejne zmiany w życiu człowieka, dlatego ważne jest ich właściwe zamknięcie. Uczniowie klas III i VI naszej szkoły bardzo uroczyście żegnają się ze swoimi nauczycielami, a w klasie szóstej również niektórymi koleżankami    i kolegami.

Zaproszeni goście poznają osiągnięcia absolwentów, ich talenty edukacyjne i artystyczne. Podniosła atmosfera uroczystości, jej oprawa plastyczna i muzyczna pozostają na długo  w pamięci. Absolwenci składają przyrzeczenie na sztandar, ze będą rozsławiać dobre imię szkoły.

5. DRZWI OTWARTE

Zawsze wczesną wiosną organizowane są tak zwane drzwi otwarte. Są to spotkania dla rodziców, którzy poszukują dobrej szkoły dla swoich dzieci. Drzwi otwarte umożliwiają dokonać właściwego wyboru i są jednocześnie promocją szkoły. Oprócz prezentacji bazy dydaktycznej i lokalowej, odbywają się występy artystyczne, demonstrowane są pokazy multimedialne, ukazujące nasze najlepsze strony. Każdy uczestnik otrzymuje ulotkę z najważniejszymi informacjami o szkole bogato ilustrowaną zdjęciami.

6. PREZENTACJE TALENTÓW UCZNIOWSKICH KLAS I-III ORAZ IV-VI

Od kilkunastu lat odbywa się impreza prezentująca uczniowskie talenty. Ponieważ mamy ich wielką obfitość, od niedawna występy podzielone zostały w taki sposób, że uczniowie klas I-III zapraszają gości w grudniu, a klas IV-VI w marcu. Podczas spotkania dla rodziców, dziadków i przyjaciół ujawniane są talenty sportowe, muzyczne, plastyczne, aktorskie czy literackie. Niektóre zdolności rozwijane są w szkole, inne poza nią, np. baletowe. Mamy pianistów, skrzypków…tancerzy towarzyskich. To trzeba zobaczyć! Naprawdę warto.

7. DZIEŃ PAPIESKI

Postać błogosławionego papieża Jana Pawła II patronuje naszej szkole od wielu lat. Zawsze w połowie października uroczyście obchodzimy tak zwany Dzień Papieski. Co roku inaczej, ale od kilku lat obok wymiaru duchowego, święto to przybrało wymiar materialny. W korytarzach szkoły unosi się aromat papieskich kremówek. Wielu znajduje przyjemność w ich spożywaniu, a wszyscy radują się, że nabywając smakowitą słodką kostkę wspierają charytatywne dzieło Caritasu, pomoc potrzebującym.

8. MIKOŁAJKI KLAS „0”  ORAZ I-III

Gdy na początku grudnia w korytarzach szkolnych, wokół budynku, na ulicach osiedla, zaczerwieni się świat, to oznacza tylko jedno: Paradę Mikołajów, czyli dziesiątki maluchów w czerwonych strojach, w czapach z białym pomponem, niektórzy z białą broda, opanowują okolicę. Bawią się, tańczą i śpiewają w radosnym korowodzie. Tej wesołości towarzyszą prezenty i różne przysmaki. Nauczycielki  także przywdziewają mikołajowe ciuszki. Wszyscy jednoczą się i rozsyłają wokół dobro oraz radość.

9. JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE 

Uczniowie szkoły z radością kultywują tradycje polskiej Wigilii. W salach lekcyjnych wraz z wychowawcami spotykają się przy choince, dzielą opłatkiem, rozdają prezenty, a dla całej społeczności szkolnej przygotowują pod kierunkiem  pań katechetek tradycyjne Jasełka. Wszędzie rozbrzmiewają kolędy, jarzą się światełka na szkolnej choince, unosi się bożonarodzeniowa atmosfera.

10. MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ

Rekolekcje wielkopostne, w naszej szkole są zawsze w Wielkim Tygodniu, wieńczy Misterium Męki Pańskiej. Uczniowie odgrywają role postaci, które w tradycji chrześcijańskiej zmieniły oblicze wiary, ale zmieniły je zgodnie z Bożym Planem. Są tradycyjne, wzruszające, są wyrazem naszej polskiej pobożności.

11. POWITANIE WIOSNY

Jedną z dawnych polskich tradycji jest powitanie wiosny. Wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami wymyślają na tę okoliczność różne zadania, a najmłodsi w barwnym korowodzie kroczą ulicami osiedla. Niosą kukłę Panny Marzanny, kolorowe transparenty, śpiewają, hałasują, by w ten sposób przegonić zimę. Zwykle odnosi to zamierzony skutek.

12. FESTYN/PIKNIK

Czy to piknik, czy festyn, zawsze dobra zabawa jednocząca szkolną społeczność. Od niedawna dwa razy w roku: jesienią – połączony z Osiedlowym  Biegiem Przełajowym im. Lecha Molewskiego, wiosną – z okazji Dnia Dziecka. Zawsze wiele atrakcji, śmiechu i radości, zawsze współdziałanie uczniów, rodziców i nauczycieli. Zawsze ogromny sukces!!!

13. ZIELONA SZKOŁA

Uczniowie z klas trzecich długo czekają na wprowadzenie w życie hasła „Zielona szkoła”, oznacza bowiem jedno, kilkudniową naukę w plenerze. Jest to ogromne wyzwanie dla wszystkich, okupione wielkim wysiłkiem, ale i satysfakcją, że udało się wspaniale. Dzieci zwiedzają i uczą się jednocześnie, poznając różne zakątki kraju.

14. WYCIECZKI KLASOWE

Starsi uczniowie pod opieką wychowawców wyruszają w różne zakątki Polski. Trasa wycieczki czwartoklasistów jest tak wytyczona, by uczniowie mogli odwiedzić  Szymborze i Inowrocław, czyli miejsce  narodzin i edukacji Patrona Szkoły, Jana Kasprowicza. Piątoklasiści wybierają dowolny kierunek zwiedzania,  natomiast szóstoklasiści udają się do Warszawy, by poznać stolicę Polski. Taki program działania jest wieloletnią tradycją.

15. BAL ÓSMOLASISTY

Uczniowie klas ósmych kończą edukację w pięknym stylu. Swój pierwszy prawdziwy bal rozpoczynają romantycznym polonezem. Do jego wykonania przygotowują się skrupulatnie i ze znakomitym efektem. Po tańcu zasiadają przy odświętnie nakrytych i udekorowanych stołach. Gdy spożyją  podwieczorek, bawią się w rytmie ulubionych piosenek. To są niezapomniane chwile dla młodych ludzi, wkraczających w nowy etap życia.


Dane kontaktowe
telefon
telefon
61-868-96-92
godziny
godziny pracy sekretariatu
poniedziałek - piątek
7:30 - 15:30